Hot Sale Melamine Slotted Groove MDF Panel Board Decorative Slatwall
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Technical Support |
| Warranty: | 1 Year |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2024
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
Experienced Team
Exhibition Experience
Customization from Samples
The supplier has import and export rights
The supplier has 8 foreign trading staff(s) and 5 staff(s) with over 6 years of overseas trading experience
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
The supplier provides sample based customization services
Sign In to see all verified strength labels (16)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- ZM18
- Material
- Wood Fiber
- Type
- MDF / Semi-hardboards
- Finish
- Without Decoration
- Formaldehyde Emission Standards
- E1
- Usage
- Indoor
- Production Process
- Dry-Proces
- Size
- 1220*2440mm
- Thickness
- 18mm
- Certification
- MSDS, FSC, CE
- Density
- 560-1000kg/M3
- Glue
- E0, E1, E2
- Wood Materials
- Poplar, Pine, Mixed Wood
- Moisture Content
- 8-12%
- Transport Package
- Standard Export Pallet Pack
- Specification
- 1220x2440
- Trademark
- ZEEMO
- Origin
- Linyi, China
- HS Code
- 4411142900
- Production Capacity
- 5000cbm/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 125.00cm * 245.00cm * 100.00cm
- Package Gross Weight
- 1700.000kg
Product Description
| Products specification |
| Product Name | Plain MDF |
| Size | 1220x2440/1220x3050/1250x2500mm |
| Thickness | 2-35mm |
| Density | 580-950kg/M3 |
| Glue | E0,E1,E2,MR |
| Wood materials | poplar, pine, mixed wood |
| Moisture content | 8-12% |
| MOQ | 1x20'GP |
| Lead time | 15-20 days |
| Package | Plywood or MDF board as required |
| Product Details |

| Packing&Delivery |
Standard export pallet packing:
1: inside packed by 0.2mm plastic bag
2: outside packed by plywood, MDF or carton as required, customer LOGO can printed on package. If total quantity above 10 containers carton package can help design and print
3: strengthen by steel strips 2x4x8.
1: inside packed by 0.2mm plastic bag
2: outside packed by plywood, MDF or carton as required, customer LOGO can printed on package. If total quantity above 10 containers carton package can help design and print
3: strengthen by steel strips 2x4x8.
| Company profile |
Shandong Zeemo Construction technology Co., Ltd is a professional manufacturer of different kinds of wood panels, like commercial plywood, film faced plywood, melmine/HPL faced board, MDF, OSB, particle board, H20 beam. The biggest advantage of us is stable high quality with competitive price,the goods have been shipped to over 100 countries all over the world. Products can supply CE, CARB certificates.
| FAQ |
Q1. Do the samples are available?
Yes, the sample is free and Express charge would be collected in your side or supply us your Express account No.
Q2.Are the products tested before shipping?
Yes, we have a professional QC team which follow the production process from the beginning to end.Production process can be updated everyday upon the customer's request. After production, QC team will check the cargo piece by piece and test in our lab.Testing report is issued to customers together with QC pictures including size,thickness,moisture content ,edge treatment, package and etc . Loading will be done only after customer's final permission.
Q3. Can the company name and trademark to be printed on the plywood products or package?
As your required. Your company name and trademark can be printed on your plywood products or package.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- MDF
- Hot Sale Melamine Slotted Groove MDF Panel Board Decorative Slatwall
Related Categories
Hot Searches
More