|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Technical Support |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Product Description |
| Product Specification |
| Product Name | PP plastic plywood |
| Size | 1220x2440/1250x2500/610x2440/915x2135mm,etc |
| Thickness | 9-21mm or upon request |
| Thickness tolerance | +-0.5mm |
| Core material | poplar, combi, eucalyptus,birch or upon request |
| Glue | melamine WBP, phenolic WBP |
| Face/Back | Green Plastic PVC Plywood |
| MOQ | 1x20'GP |
| Delivery time | 15-20 days |
| Loading quantity | 20'GP=8 pallet 22M3 40'GP=16 pallets 42M3 40'HC=18 pallets 52M3 |
| Package | Inside by 0.2mm plastic bag, outside by carton or plywood, strengthen by steel strip |
| Moisture Content | 8%-12% |
| Density | 500-700kg/m3 |
| Grade | One Time Hot Press/Two Time Hot Press |
| Certification | CE ISO CARB |
| Product Advantages |
| Quality Contral |
| Packing&Shipping |
| Company Profile |
| Exhibition |
| FAQ |