|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Technical Support |
| Warranty: | 1 Years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Product Description |
| Shuttering plywood coated with plastic (PP) has an outer layer of plastic instead of phenolic film, which ensures several times greater durability and resistance to abrasion. Widely used for concrete construction projects & scene that exposed under water. The surface of the laminating board is smooth, shiny, waterproof, and has excellent durability and anti-fouling ability. At the same time, it will not cause any pollution to the building, and the amount of harmful gases can be strictly limited. |
| Product Specification |
| Product Name | PP plastic plywood |
| Size | 1220x2440/1250x2500/610x2440/915x2135mm,etc |
| Thickness | 9-21mm or upon request |
| Thickness tolerance | +-0.5mm |
| Core material | poplar, combi, eucalyptus,birch or upon request |
| Glue | melamine WBP, phenolic WBP |
| Face/Back | Green Plastic PVC Plywood |
| MOQ | 1x20'GP |
| Delivery time | 15-20 days |
| Loading quantity | 20'GP=8 pallet 22M3 40'GP=16 pallets 42M3 40'HC=18 pallets 52M3 |
| Package | Inside by 0.2mm plastic bag, outside by carton or plywood, strengthen by steel strip |
| Moisture Content | 8%-12% |
| Grade | One Time Hot Press/Two Time Hot Press |
| Certification | CE ISO CARB |
|
Modulus of rupture
|
≥30Mpa
|
|
Modulus of Elasticity
|
≥6000Mpa
|
|
Density
|
600-700 kg/m3 (+/- 50 kg)
|
|
Usages
|
Construction formwork, shuttering, outdoor, indoor |
| Product Advantages |
| Professional Q&C Department |
| Production Application |
| Packing&Shipping |





| Exhibition |

| Our Advantages |
| FAQ |