|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Technical Support |
| Warranty: | 5 Years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency


| Product name | Zeemo Moisture Resistant MDF for moisture environment |
| Brand | Zeemo |
| Size | 1220*2440/1250*2500mm/customized |
| Thickness | 3-30mm |
| Thickness Tolerance | +-0.5mm |
| Density | 650-830 kgs/m³ |
| Glue | MR, E0, E1, E2 |
| Moisture Content | 8%-12% |
High moisture resistant capability suitable for moisture application, like: kitchen cabinet, bathroom vanities, laundry cupboards, etc.
Smooth surface provide easy cutting & forming capability.

Packaging Details:
Shandong Zeemo Construction Technology Co Ltd, initiated from 1990's, is a multiple industry group engaged in the production and sales of Film-faced plywood, birch plywood, Commercial plywood, Fancy plywood, MDF, OSB, Chipboard, CDX, etc. The boss of our Group is nominated as the president of China Shuttering Board Committee. We have professional Production lines and International Technician teams with ISO9001:2015 management system.

1. How can we guarantee quality?