Wall Slab Column Systems Wooden Beams H20 Timber Beam Manufacturers
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | ISO |
| Material: | Steel Wood |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2024
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
Experienced Team
Exhibition Experience
Customization from Samples
The supplier has import and export rights
The supplier has 8 foreign trading staff(s) and 5 staff(s) with over 6 years of overseas trading experience
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
The supplier provides sample based customization services
Sign In to see all verified strength labels (16)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- ZM 20
- Type
- Beam Formwork
- Product Name
- H20 Beam Formwork
- Size
- Height 200mm , Width 80mm
- Available Length
- 1.5-5.9m
- Web
- Plywood 27mm*150mm
- Flange Material
- North Europe Solid Wood Spruce
- Flange Size
- Width 80mm Thickness 40mm
- Face Back
- Coating with Painting(Yellow Color, Waterproof)
- Glue
- WBP Glue
- Moisture Conten
- 12%
- Weight
- 4.5kg/M
- Model Number
- H16, H20
- Shear Resistance
- 23.9 kN
- Bearing Resistance
- 47.8 kN
- Bending Resistance
- 10.9 Knm
- Grade
- SGS, CE
- Transport Package
- Pallet
- Specification
- 1.5m-5.9m
- Trademark
- Zeemo
- Origin
- China
- HS Code
- 44188300
- Production Capacity
- 50000m/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 290.00cm * 20.00cm * 80.00cm
- Package Gross Weight
- 2500.000kg
Product Description
Wall Climbing Column Systems Wooden Beams H20 Timber Beam Manufacturers
Factory direct sales
Factory direct sales
Product Description
Timber beam is a very important part of formwork system and has been widely applied in construction.
Not only used in wall / column / slab / core formwork in High rise commercial project, but also in public infra such as Bridge /Tunnel/ Airport/ Powerplant/ water.
Not only used in wall / column / slab / core formwork in High rise commercial project, but also in public infra such as Bridge /Tunnel/ Airport/ Powerplant/ water.
Product Specification
| Product Name | H20 beam formwork |
| Size | Height 200mm , width 80mm |
| Weight | 4.5kg/m |
| Available Length | 1.5-5.9m |
| Web | Plywood 27mm*150mm |
| Flange Material | North Europe solid wood spruce |
| Flange Size | Width 80mm thickness 40mm |
| Flange Size | Coating with Painting(Yellow Color, Waterproof) |
| Shear Resistance | 23.9 KN |
| Bearing Resistance | 47.8 KN |
| Bending Resistance | 10.9 KNM |
| Certification | SGS, CE |
| Usage | Wall / column / slab formwork |
Shandong Zeemo Construction Technology Co Ltd is a member of Dongstar Group,a multiple industry group in film faced plywood,construction formwork system, Scaffolding & accessories. President Mr. Wei, is nominated as the president of China Shuttering Board Committee.Our coreis integrating these formwork products to compose an optimum solution.
Our intelligent logistic net can deliver products timely & cost effectively. Service team will follow all the way.
Culture:we are one family, members care each other, cooperate intimately, we sharing dream, idea andlove in family.We holding same duty to serve clients.
Certification
FAQ
Q: Are youtrading company or manufacturer ?
A: We are factory.
Q: How long is your delivery time?
A: Generally it is 5-10 days if the goods are in stock. or it is 15-20 days if the goods are not in stock, it is accordng to quantity.
Q: Do you provide samples ? is it free or extra ?
A: sample is chargable, also the freight.
Q: What is your terms of payment ?
A: Payment<=1000USD, 100% in advance. Payment>=1000USD, 30% T/T in advance ,balance against copy BL.
If you have another question, pls feel free to contact us as below.
A: We are factory.
Q: How long is your delivery time?
A: Generally it is 5-10 days if the goods are in stock. or it is 15-20 days if the goods are not in stock, it is accordng to quantity.
Q: Do you provide samples ? is it free or extra ?
A: sample is chargable, also the freight.
Q: What is your terms of payment ?
A: Payment<=1000USD, 100% in advance. Payment>=1000USD, 30% T/T in advance ,balance against copy BL.
If you have another question, pls feel free to contact us as below.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- H20
- Wall Slab Column Systems Wooden Beams H20 Timber Beam Manufacturers
Related Categories
Hot Searches
More